envelope user-fill fast-backward backward forward fast-forward Document PDF Phone math music physical-education science social-studies spanish technology visual-arts explore band drama envelope-o counselors-corner lunch-account media-gallery parent-group parent-portal seasonal-template

News

Read about the latest news and happenings at The Independent School! 

Central Plains League Tennis Champions

Central Plains League Tennis Champions

May 02, 2018
Central Plains League Tournament Results: The Varsity Team placed 1st, claiming the title of Central Plains League Champions!  Bryson Toubassi (#1 Singles) - 1st place Palmer Farrow (#2 Singles) - 3rd place Gabe Carnley & Pryce Bhula (#1 Doubles) - 1st place,  Grant Burmeister & AJ Toubassi (#2 Doubles) - 3rd place  JV Results: Reed Nolte (#1 Singles) - 5th place Graham Burmeister (#2 Singles) - 4th place  Dylan Carnley & Caleb Ballowe (#1 Doubles) - 3rd place Peter Daood & Josh Holloway (#2 Doubles) - 5th place 
Read More
State Solo & Ensemble Festival

State Solo & Ensemble Festival

May 01, 2018
On Saturday, instrumental and vocal soloists and small ensembles traveled to Gypsum to take part in the KSHSAA State Solo/Ensemble Festival.  Our students faced rigorous judging and gave exceptional performances! Instrumental Solo Performances: Nitai Dasa (snare drum) - 1 outstanding PERFECT SCORE Chase Farha (trombone) - 1 outstanding Peter Daood (alto saxophone) - 1 outstanding Matthew Kroeker (alto saxophone) - 2 excellent Vocal Ensemble Performances: Chamber Choir Men's Ensemble - 1 outstanding (2nd year running) Vocal Solo Performances: Brenna Donnelly - 1 outstanding  Chase Farha - 1 outstanding  Max Dedo - 2 excellent 
Read More
An Update from the Board of Trustees

An Update from the Board of Trustees

April 26, 2018
Dear Independent Families,   As we focus on wrapping up another successful school year, we thought we would share a few quick updates on school happenings and the bright future ahead.  In an earlier message this month we notified you of the change in school leadership and moving Dr. Dougherty into a consulting role, supporting our international school operations.  That decision has since evolved and upon further examination, we have decided to end Dr. Dougherty’s association with the school.  The Board of Trustees remains committed to our Independent International partnerships and is taking steps to assist with our international relationships.  Regarding our bright future, our Interim Head of School, Jenifer Pence has already jumped into her role focusing now on a smooth transition to the end of the school year for all students and families.  Jen is extremely excited about her new role and whatever leadership position she takes on as we move forward through the search process, she is here for the long haul.  She is truly an amazing asset to our school.   We thank all of you for your dedication to The Independent School.  Keep an eye out for more updates and exciting news about things to come.  Jill Mitchell  Chair, The Independent School Board of Trustees
Read More
Forensics Team Headed to Nationals

Forensics Team Headed to Nationals

April 17, 2018
The forensics team competed in the district tournament last weekend, earning a place at the National Championship in Florida! Edward Sturm and Will Rowley - Duo (1st Place & National Qualifier) Malar Muthukumar - Informative Speech (1st Place & National Qualifier) Mikayla Haehn - Dramatic Interpretation (3rd Place & First Alternate for National Qualifier)  Edward Sturm - Humorous Interpretation (5th Place) Joshua Jacobsen - Original Oration (Final 12 Semi-Finals & placed 10th Overall)
Read More
2018 Pitt State Math Relay Results

2018 Pitt State Math Relay Results

April 12, 2018
The 2018 Pitt State Math Relay included 59 schools and over 1,100 students.  In the 32 individual events, Independent students earned 25 gold medals, 16 silver medals, 11 bronze medals, and 27 other top 10 finishes.  In the team events our students earned 3 golds, 1 silver, and 1 bronze.  Team Results: Geometry: Lauren Agpoon, Caleb Ballowe, Duncan Bauserman, and Alece Stancin - Gold Calculator: Edward Chen, Bill Liu, Edward Sturm, and Tiffany Zheng - Gold Trigonometry: Maria Chen, Jason Shen, Shirley Xia, and Peter Zhou - Gold  Alg. Word Problems: Brandon Cope, Deena Eichhorn, Reema Moussa, Malar Muthukumar - Silver Alg. Medley: Alex Cline, Chase Farha, Abby Ottaway, and Christina Yi - Bronze 12th Grade Student Results: Lauren Agpoon: Marathon (Silver), Geometry (5th), Potpourri (4th) Duncan Bauserman: Trig (Bronze), Logic/Set Theory (Silver), Geometry (Silver) Shera Campini: Geometry (6th), Programming (4th) Edward Chen: Alg Eq/Ineq (Gold), Analysis (Gold), Computational Math (4th) Bill Liu: Marathon (Gold), Analysis (Silver), Programming (Gold) Reid McConnaughey: Prob/Stats (Silver) Will Rowley: Prob/Stats (Gold)11th Gra Jason Shen: Alg Eq/Ineq (Bronze), Functions (Bronze), Potpourri (Gold) Alece Stancin: Trig (Gold), Logic/Set Theory (Gold), Potpourri (Silver) Shirley Xia: Analytic Geom (4th), Alg Simplifications (Silver), Trig (Bronze) Tiffany Zheng: Alg Simplifications (Gold), Functions (Gold), Analysis (Silver) 11th Grade Student Results: Caleb Ballowe: Trig (Gold), Geometry (Gold), Computational Math (Gold) Alexander Cline: Analytic Geom (Gold), Functions (Silver), Potpourri (Gold) Chase Farha: Trig (5th), Functions (Gold), Programming (Gold) Savannah Harrison: Programming (10th) Nina Li: Alg Eq/Ineq (6th), Geometry (6th) Reema Moussa: 12th grade Analytic Geom (Gold), Alg Eq/Ineq (Gold), Alg Simplifications (Gold) Malar Muthukumar: 12th grade Number Theory (Gold), Alg Eq/Ineq (Gold), Alg Simplifications (Gold) Abby Ottaway: Graphing (Gold), Alg Simplifications (Bronze), Computational Math (5th) Christina Yi: Analytic Geom (4th), Alg Simplifications (Gold), Potpourri (6th) 10th Grade Student Results:  Maria Chen: Graphing (4th), 12th grade Functions (Silver), Potpourri (Silver) Brandon Cope: Alg Word Problems (Silver), Geometry (Silver), Potpourri (Bronze) Peter Daood: 11th grade Analytic Geom (Silver), 11th grade Potpourri (6th), Programming (4th) Deena Eichhorn: 11th grade Graphing (Bronze), Alg Word Problems (4th), Potpourri (Bronze) Alice Gao: 12th grade Number Theory (Silver), 12th grade Prob/Stats (7th), Computational Math (4th) Sam Li: 12th grade Alg Eq/Ineq (4th) Peyton Reynolds: 12th grade Analytic Geom (Bronze), Programming (5th) Kortney Rowe: Programming (6th) Edward Sturm: Graphing (Gold), Alg Eq/Ineq (Bronze), Alg Simplifications (6th) Peter Zhou: Graphing (5th), 11th grade Trip (8th), Alg Simplifications (Silver) 9th Grade Student Results: Jason Liu: 10th grade Alg Eq/Ineq (Gold), 10th grade Geometry (Bronze)
Read More
KSHSAA Regional Solo & Ensemble Festival

KSHSAA Regional Solo & Ensemble Festival

April 10, 2018
Upper School students traveled to Tabor College in Hillsboro (and their new performing arts facility) to take part in the KSHSAA Regional Solo/Ensemble Festival.  Students who received 1's are eligible to go to State Solo and Ensemble Festival in Gypsum, KS at the end of April.    Instrumental Solo Performances: Matthew Kroeker (alto saxophone) - 1 outstanding  Chase Farha ( trombone) - 1 outstanding  Peter Daood (alto saxophone) - 1 outstanding Nitai Dasa (snare drum) - 1 outstanding Grant Burmeister (trombone) - 2 excellent Vocal Solo Performances Brenna Donnelly - 1 outstanding  Chase Farha - 1 outstanding  Max Dedo - 1 outstanding  Amanda Pearson - 2 excellent Abby Ottaway - 2 excellent Ashlyn Mahoney - 3 average Instrumental Ensemble Performances: Mixed Woodwind Trio featuring Eleena Amirani, Malina Wagner, and Janai Jennings - 2 excellent Vocal Ensemble Performances: Chamber Choir Men's Ensemble performed If There Is - 1 outstanding Chamber Choir Women's Ensemble performed Vuelie - 2 excellent 
Read More
A Message from the Board of Trustees

A Message from the Board of Trustees

April 02, 2018
Dear Independent Families,   The Independent School Board of Trustees decided to make a change in school leadership.  Dr. Milt Dougherty will be moving into a consulting role supporting our international school operations.  Jenifer Pence, current Head of the Upper School, has agreed to serve as Interim Head of School.  She will also continue her role as Head of Upper School for the remaining two months of this academic year.  We will now focus our recruiting efforts on hiring a new Head of Upper School for next year with the plan to have the right candidate on board early this summer.  To the role of Interim Head of School, Ms. Pence brings twenty years of experience with The Independent School.  She's served our organization not only as head of upper school but also as a teacher and as dean of students.  The Board is confident in her ability to lead our school during this time of transition. The Board of Trustees is forming a Head of School Search Committee and will diligently begin the process to fill the Head of School position.  As a school it remains our focus to provide a superior, independent, college preparatory education, serving a diverse student population in a safe, supportive community, conducive to the intellectual, emotional, and physical growth of each Independent student.  Respectfully,   Jill Mitchell  Chair, The Independent School  Board of Trustees  
Read More
Topeka West Swim Invitational

Topeka West Swim Invitational

March 16, 2018
Overall Independent claimed 4th place! Madison Martin took 1st in the 200 IM and the 100 Breaststroke, qualifying for the state tournament. Anna Wickham took 1st in the 200 Freestyle, also qualifying for state.  200 Yard Medley Relay - 5th  Madison Martin  Sense Cadman Anna Wickham JoAnna Pistotnik 200 Yard Freestyle Relay - 2nd   Anna Wickham JoAnna Pistotnik Kylie Mitchell Madison Martin 200 Yard Freestyle Relay - 12th  Lauren Cayless Malina Wagner Pax Koenig Weber Savannah Harrison 400 Yard Freestyle Relay - 11th  Sense Cadman Malina Wagner Mary Ramsey  Lauren Cayless 200 Yard Freestyle  Anna Wickham - 1st  200 Yard Individual Medley  Madison Martin - 1st  JoAnna Pistotnik - 11th Sense Cadman - 13th 50 Yard Freestyle Kylie Mitchell - 11th Malina Wagner - 12th Pax Koenig Weber - 19th 100 Yard Freestyle JoAnna Pistotnik - 7th  Sense Cadman - 10th Savannah Harrison - 11th 100 Yard Backstroke Anna Wickham - 7th  Malina Wagner - 12th  Pax Koenig Weber - 15th 100 Yard Breaststroke  Madison Martin - 1st Savannah Harrison - 14th 
Read More
CPL Festival Results

CPL Festival Results

March 08, 2018
The Band received a composite-2 (Excellent) rating from a particularly difficult field of judges (all three college music professors), and received many helpful comments as they prepare for the State Music Festival next month.  Solo performances:  Grant Burmeister (trombone) - 1 outstanding Nitai Dasa (snare drum) - 1 outstanding Peter Daood (alto saxophone) 1 outstanding Chase Farha (trombone) 1 outstanding Charlie Kauffman (trombone) 2 excellent Matthew Kroeker (alto saxophone) 1 outstanding Small ensembles: Low Brass Quartet featuring Chase Farha, Grant Burmeister, Charlie Kauffman, & William Rowley - 2 excellent  Woodwind Trio featuring Eleena Amirani, Malina Wagner, & Janai Jennings - 1 outstanding Our combined Chamber Choir and Madrigals received a composite 1 - outstanding rating (one of only two groups to earn that rating). Ensembles: Madrigal Women's Ensemble - 1 outstanding  Women's Trio featuring Zoe Johnson, Abby Ottaway, & Pax Koenig Webber - 1 outstanding  Madrigal Men's Ensemble - 2 excellent  Chamber Choir Women's Ensemble - 2 excellent Chamber Choir Men's Ensemble - 2 excellent Solo performances: Brenna Donnelly - 1 outstanding Max Dedo - 2 excellent Chase Farha - 2 excellent  Ashlyn Mahoney - 2 excellent  Abby Ottaway - 2 excellent 
Read More
Art Challenge Win

Art Challenge Win

March 02, 2018
Meghan Ariagno, Mikayla Haehn, Shera Campini, Malina Wagner, and Anna Tracy claimed 1st place in the chalk mural at the Friends University Art Challenge.
Read More

Weekly Newsletter

Sign up to receive for The Independent School E-news each Thursday!

View Newsletter