envelope user-fill fast-backward backward forward fast-forward Document PDF Phone math music physical-education science social-studies spanish technology visual-arts explore band drama envelope-o counselors-corner lunch-account media-gallery parent-group parent-portal seasonal-template

Every School Teaches … Independent Inspires.

We invite you to schedule a visit and experience how The Independent School inspires students every day. 

Learn more

Independent Inspires Excellence

The Independent School’s commitment to academic success and individual excellence prepares students to attend the college of their choice. 

Learn more

Independent Inspires Opportunity

The Independent School inspires students to explore their interests and stretch themselves toward new challenges. With a no-cut policy, students are encouraged to get involved in a variety of extracurricular activities. 

Learn more

Independent Inspires Community

Giving back to the community is a large part of The Independent School spirit at all levels.

Learn more

Independent Inspires.

Our Mission

To provide a superior, independent, college preparatory education, serving a diverse student population in a safe, supportive community, conducive to the intellectual, emotional, and physical growth of each Independent student.

EVERY SCHOOL TEACHES … INDEPENDENT INSPIRES.

We believe that exposure to opportunities in all areas cultivates each student’s unique potential.

Schedule a Visit   Admissions

Recent News

  • Forensics Team Headed to Nationals

    The forensics team competed in the district tournament last weekend, earning a place at the National Championship in Florida! Edward Sturm and Will Rowley - Duo (1st Place & National Qualifier) Malar Muthukumar - Informative Speech (1st Place & National Qualifier) Mikayla Haehn - Dramatic Interpretation (3rd Place & First Alternate for National Qualifier)  Edward Sturm - Humorous Interpretation (5th Place) Joshua Jacobsen - Original Oration (Final 12 Semi-Finals & placed 10th Overall)
    Read More
  • 2018 Pitt State Math Relay Results

    The 2018 Pitt State Math Relay included 59 schools and over 1,100 students.  In the 32 individual events, Independent students earned 25 gold medals, 16 silver medals, 11 bronze medals, and 27 other top 10 finishes.  In the team events our students earned 3 golds, 1 silver, and 1 bronze.  Team Results: Geometry: Lauren Agpoon, Caleb Ballowe, Duncan Bauserman, and Alece Stancin - Gold Calculator: Edward Chen, Bill Liu, Edward Sturm, and Tiffany Zheng - Gold Trigonometry: Maria Chen, Jason Shen, Shirley Xia, and Peter Zhou - Gold  Alg. Word Problems: Brandon Cope, Deena Eichhorn, Reema Moussa, Malar Muthukumar - Silver Alg. Medley: Alex Cline, Chase Farha, Abby Ottaway, and Christina Yi - Bronze 12th Grade Student Results: Lauren Agpoon: Marathon (Silver), Geometry (5th), Potpourri (4th) Duncan Bauserman: Trig (Bronze), Logic/Set Theory (Silver), Geometry (Silver) Shera Campini: Geometry (6th), Programming (4th) Edward Chen: Alg Eq/Ineq (Gold), Analysis (Gold), Computational Math (4th) Bill Liu: Marathon (Gold), Analysis (Silver), Programming (Gold) Reid McConnaughey: Prob/Stats (Silver) Will Rowley: Prob/Stats (Gold)11th Gra Jason Shen: Alg Eq/Ineq (Bronze), Functions (Bronze), Potpourri (Gold) Alece Stancin: Trig (Gold), Logic/Set Theory (Gold), Potpourri (Silver) Shirley Xia: Analytic Geom (4th), Alg Simplifications (Silver), Trig (Bronze) Tiffany Zheng: Alg Simplifications (Gold), Functions (Gold), Analysis (Silver) 11th Grade Student Results: Caleb Ballowe: Trig (Gold), Geometry (Gold), Computational Math (Gold) Alexander Cline: Analytic Geom (Gold), Functions (Silver), Potpourri (Gold) Chase Farha: Trig (5th), Functions (Gold), Programming (Gold) Savannah Harrison: Programming (10th) Nina Li: Alg Eq/Ineq (6th), Geometry (6th) Reema Moussa: 12th grade Analytic Geom (Gold), Alg Eq/Ineq (Gold), Alg Simplifications (Gold) Malar Muthukumar: 12th grade Number Theory (Gold), Alg Eq/Ineq (Gold), Alg Simplifications (Gold) Abby Ottaway: Graphing (Gold), Alg Simplifications (Bronze), Computational Math (5th) Christina Yi: Analytic Geom (4th), Alg Simplifications (Gold), Potpourri (6th) 10th Grade Student Results:  Maria Chen: Graphing (4th), 12th grade Functions (Silver), Potpourri (Silver) Brandon Cope: Alg Word Problems (Silver), Geometry (Silver), Potpourri (Bronze) Peter Daood: 11th grade Analytic Geom (Silver), 11th grade Potpourri (6th), Programming (4th) Deena Eichhorn: 11th grade Graphing (Bronze), Alg Word Problems (4th), Potpourri (Bronze) Alice Gao: 12th grade Number Theory (Silver), 12th grade Prob/Stats (7th), Computational Math (4th) Sam Li: 12th grade Alg Eq/Ineq (4th) Peyton Reynolds: 12th grade Analytic Geom (Bronze), Programming (5th) Kortney Rowe: Programming (6th) Edward Sturm: Graphing (Gold), Alg Eq/Ineq (Bronze), Alg Simplifications (6th) Peter Zhou: Graphing (5th), 11th grade Trip (8th), Alg Simplifications (Silver) 9th Grade Student Results: Jason Liu: 10th grade Alg Eq/Ineq (Gold), 10th grade Geometry (Bronze)
    Read More
  • KSHSAA Regional Solo & Ensemble Festival

    Upper School students traveled to Tabor College in Hillsboro (and their new performing arts facility) to take part in the KSHSAA Regional Solo/Ensemble Festival.  Students who received 1's are eligible to go to State Solo and Ensemble Festival in Gypsum, KS at the end of April.    Instrumental Solo Performances: Matthew Kroeker (alto saxophone) - 1 outstanding  Chase Farha ( trombone) - 1 outstanding  Peter Daood (alto saxophone) - 1 outstanding Nitai Dasa (snare drum) - 1 outstanding Grant Burmeister (trombone) - 2 excellent Vocal Solo Performances Brenna Donnelly - 1 outstanding  Chase Farha - 1 outstanding  Max Dedo - 1 outstanding  Amanda Pearson - 2 excellent Abby Ottaway - 2 excellent Ashlyn Mahoney - 3 average Instrumental Ensemble Performances: Mixed Woodwind Trio featuring Eleena Amirani, Malina Wagner, and Janai Jennings - 2 excellent Vocal Ensemble Performances: Chamber Choir Men's Ensemble performed If There Is - 1 outstanding Chamber Choir Women's Ensemble performed Vuelie - 2 excellent 
    Read More
  • Topeka West Swim Invitational

    Overall Independent claimed 4th place! Madison Martin took 1st in the 200 IM and the 100 Breaststroke, qualifying for the state tournament. Anna Wickham took 1st in the 200 Freestyle, also qualifying for state.  200 Yard Medley Relay - 5th  Madison Martin  Sense Cadman Anna Wickham JoAnna Pistotnik 200 Yard Freestyle Relay - 2nd   Anna Wickham JoAnna Pistotnik Kylie Mitchell Madison Martin 200 Yard Freestyle Relay - 12th  Lauren Cayless Malina Wagner Pax Koenig Weber Savannah Harrison 400 Yard Freestyle Relay - 11th  Sense Cadman Malina Wagner Mary Ramsey  Lauren Cayless 200 Yard Freestyle  Anna Wickham - 1st  200 Yard Individual Medley  Madison Martin - 1st  JoAnna Pistotnik - 11th Sense Cadman - 13th 50 Yard Freestyle Kylie Mitchell - 11th Malina Wagner - 12th Pax Koenig Weber - 19th 100 Yard Freestyle JoAnna Pistotnik - 7th  Sense Cadman - 10th Savannah Harrison - 11th 100 Yard Backstroke Anna Wickham - 7th  Malina Wagner - 12th  Pax Koenig Weber - 15th 100 Yard Breaststroke  Madison Martin - 1st Savannah Harrison - 14th 
    Read More
  • CPL Festival Results

    The Band received a composite-2 (Excellent) rating from a particularly difficult field of judges (all three college music professors), and received many helpful comments as they prepare for the State Music Festival next month.  Solo performances:  Grant Burmeister (trombone) - 1 outstanding Nitai Dasa (snare drum) - 1 outstanding Peter Daood (alto saxophone) 1 outstanding Chase Farha (trombone) 1 outstanding Charlie Kauffman (trombone) 2 excellent Matthew Kroeker (alto saxophone) 1 outstanding Small ensembles: Low Brass Quartet featuring Chase Farha, Grant Burmeister, Charlie Kauffman, & William Rowley - 2 excellent  Woodwind Trio featuring Eleena Amirani, Malina Wagner, & Janai Jennings - 1 outstanding Our combined Chamber Choir and Madrigals received a composite 1 - outstanding rating (one of only two groups to earn that rating). Ensembles: Madrigal Women's Ensemble - 1 outstanding  Women's Trio featuring Zoe Johnson, Abby Ottaway, & Pax Koenig Webber - 1 outstanding  Madrigal Men's Ensemble - 2 excellent  Chamber Choir Women's Ensemble - 2 excellent Chamber Choir Men's Ensemble - 2 excellent Solo performances: Brenna Donnelly - 1 outstanding Max Dedo - 2 excellent Chase Farha - 2 excellent  Ashlyn Mahoney - 2 excellent  Abby Ottaway - 2 excellent 
    Read More
View all news

Upcoming Events

View all events

Get connected with us

Twitter
Facebook
Instagram

Panther Showcase

Cross Country College Signing

Cross Country College Signing

Congratulations to senior, Zach Hole, on signing with Hastings College to run cross country.
Read More

The Independent School is a member of:

Various students at The Independent School (1 of 18)Various students at The Independent School (2 of 18)Various students at The Independent School (3 of 18)Various students at The Independent School (4 of 18)Various students at The Independent School (5 of 18)Various students at The Independent School (6 of 18)Various students at The Independent School (7 of 18)Various students at The Independent School (8 of 18)Various students at The Independent School (9 of 18)
Various students at The Independent School (10 of 18)Various students at The Independent School (11 of 18)Various students at The Independent School (12 of 18)Various students at The Independent School (13 of 18)Various students at The Independent School (14 of 18)Various students at The Independent School (15 of 18)Various students at The Independent School (16 of 18)Various students at The Independent School (17 of 18)Various students at The Independent School (18 of 18)